SON DAKİKA
 • BİST %
 • DOLAR %
 • EURO %
 • ALTIN %

Gültak: “İlçemizde kadınlara pozitif ayrımcılık yapıyoruz”

Akdeniz Belediyesi Mart Ayı 1. Oturumda konuşan Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı konuşmada kadının önemine dikkat çekti.

Başkan Gültak, mecliste yaptığı konuşmada, “Her şeyden önce, nice yüreği yaralı şehit annelerimize, eşlerine ve kıymetli evlatlarına, günün anlamına binaen ayrıca saygı ve hürmetlerimi gönderiyorum. Allah hepsinden razı olsun. Rabbim şehitlerimizin mekanını cennet eylesin. Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın” sözleri ile kadınlara ne kadar değer verdiğini gösteren Mustafa Kemal Atatürk, kadın ve erkeğin eşit olduğunu tüm dünyaya örnek olacak şekilde 1934 yılında kadınlara seçme ve seçilme hakkını sunarak gösterdi. Kendisini rahmet ve özlemle anıyor, minnettar olduğumuzun altını bir kez daha çizmek istiyorum” dedi.

BAŞKAN GÜLTAK, MECLİSTE KADINLARA YÖNELİK PROJELERİNİ ANLATTI

Göreve geldiği günden bu yana kadınlara yönelik yaptığı hizmet ve projeleri anlatan Başkan Gültak, “Özellikle de kadınların ekonomik ve sosyal hayata katılımını sağlayan üretime dönük güç birleşimleri noktasında 2019 yılında faaliyete geçen el emeği ürünleri satarak geçimini sağlayan engelli ve kadın kooperatiflerini desteklemek amacıyla kurmuş olduğumuz Kadın Emeği Diyarında, 2’si kadın, 1’i de engelli olmak üzere 3 kooperatifimiz aktif olarak satış yapmaktadır. İhsaniye (Melemez) Mahallemizde yaşayan Girit göçmeni vatandaşlarımız için asırlık ekşi mayalı ekmeklerin üretildiği özel taş fırınlar yaptırıp; Giritli kadınlarımızın kullanımına açtık.  Böylece hem bu kültürün gençlere ve geleceğe aktarılması için çaba sarf ediyor; hem de köydeki kadınlarımıza katma değer sağlıyoruz. Pandemi sürecinde Kültür ve Sanat Evlerimizde mesleki eğitim alan kadın kursiyerlerimiz, sağlık çalışanlarımız için günde 5 bin adet maske üretimi gerçekleştirdi. Akdeniz Belediyesi olarak dolaylı yoldan sağladığımız istihdam sayesinde kadın kursiyerlerimize yaklaşık 50 bin TL’lik maddi destek sunduk” dedi.

“AKDENİZ’DE KADINLARA 1 MİLYON 800 BİN TL KREDİ DAĞITIMI GERÇEKLEŞTİ”

Akdeniz Belediyesi öncülüğünde birçok iş birliği ve proje kapsamında ilçede yapılan protokollere de değinen Başkan Gültak, “Ağustos 2019 itibarı ile Türkiye İsrafı Önleme Vakfı ile protokol imzalayıp, belediye binamızda hizmetlerimize devam ediyoruz. Şimdiye kadar Mersin’de toplamda 1.634; aktif olarak ise 752 kadın girişimci mikro kredi kullanırken, ilçemizde ise 300’den fazla girişimci kadın bulunmaktadır. Belediye binamızda hizmet vermeye başladıktan sonra Mersin’deki kadınlara 4 milyon 600 bin TL’den fazla kredi dağıtımı yapılırken, 2019 yılından bu yana yine Akdeniz’de 1 milyon 800 bin TL’nin üzerinde kredi dağıtımı gerçekleşmiştir. Göreve geldiğimizden bu yana yüzlerce kadına aile içi kadına yönelik şiddet konulu danışmanlık hizmeti verdik. Yakın zamanda Akdeniz’e yeni bir ‘Kadın Konuk Evi’ kazandırıyoruz. Güvenli, korunaklı ve etrafında geniş bir alanın yer alacağı konuk evinde, dileyen kadınlar çocukları ile bir araya gelebilecek, isteyenler ise hobi bahçelerinde vakit geçirebilecek. Huzurkent Bahşiş Mahallemizde, geçmişte atıl bırakılan çok amaçlı salon ile eski sağlık ocağını değerlendirmek için harekete geçtik. Mahalleli kadınlar, yapımı tamamlanan bu tesisimizde açılacak çeşitli kurslarda eğitim alırken, küçük çocukları da aynı binada yer alan kreş ve çocuk oyun alanlarında uzmanlarımızın gözetiminde olacak” şeklinde konuştu.

“KADIN SPORCULARIMIZA POZİTİF AYRIMCILIK YAPTIĞIMIZI BİLMENİZİ İSTERİM”

Kadına yönelik pozitif ayrımcılık yaptıklarının altını çizen Başkan Gültak, “Kısa süre önce “Akdeniz’de Sağlıklı İletişim Mutlu Aile” sloganıyla Kadın ve Aile Danışmanlığı Merkezimizi hizmete açtık. Herkes için temel hak olan ‘eşitlik ilkesinin’ hayata geçirilmesi, kadının toplumdaki yerinin daha da güçlendirilmesi, kadınlara eşit imkân ve hizmetler sağlanması amacıyla çalışmalar yürütmeyi sürdürüyoruz.  Bu bağlamda ‘Aile İçi Şiddet ve İletişim’ konularında toplumsal ve bireysel farkındalık oluşturmak amacıyla; ‘Biraz Sohbet, Çokça Farkındalık Projesi’ni gerçekleştirdik. Uzmanlarımız “Şiddete Karşı Sıfır Tolerans” ilkesiyle toplantılar düzenleyip, yalnızca erkekler için bu konuda farkındalık yaratıyorlar. Öte yandan Akdeniz’i sporla anılan bir ilçeye dönüştürürken, geleceğin sporcularının yetişmesine katkı sunmaya devam ediyoruz. Ay yıldızlı bayrağımızın uluslararası arenada dalgalanması için milli sporcularımıza destek verirken kadın sporcularımıza da pozitif ayrımcılık yaptığımızın bilinmesini isterim.   Daha güzel bir Akdeniz, daha güzel bir Mersin ve daha güçlü bir Türkiye’yi saygıdeğer hanımefendiler ile birlikte inşa edeceğiz.  Kadınlarımız için her daim var gücümüzle çalışmaya, onları başta eğitim, üretme ve tasarlama noktasında olmak üzere her konuda desteklemeye devam edeceğimizin bilinmesini isterim. Akdeniz’in gücü kadınların gücüdür! Onların zekasına, sezgisine, fikrilerine muhtacız. Bunu asla unutmayın! Bize ve hayatlarımıza kattığınız her şey adına kadınlarımıza şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

0 0 0 0 0 0
  YORUMLAR

  En az 10 karakter gerekli

  Sıradaki haber:

  “MESKİ, mahallemizi köstebek yuvasına çevirdi”

  Hızlı Yorum Yap

  0 0 0 0 0 0
  Yazarlar
  Video
  Galeri

  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

  Diyalog Haber'e üye olun

  Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

  Diyalog Haber'e giriş yapın

  Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.