SON DAKİKA
 • BİST %
 • DOLAR %
 • EURO %
 • ALTIN %

Mersin sahil siteleri sakinleri merkezi arıtma istiyor

Mersin’de Arpaçbahşiş-Tömük ve Kargıpınarı’nda merkezi arıtma sistemi olmadığı için sıkıntı yaşayan sahil sitesi sakinleri sorunun çözümü için yetkililere çağrı yaptı.

Mersin’de Arpaçbahşiş-Tömük ve Kargıpınarı Sahil Siteleri Çevre Koruma ve Kültür Faaliyetleri Derneği (ATK Sahil Siteleri) tarafından bölgenin yaşadığı arıtma sorunu nedeniyle Gazeteciler Cemiyeti’nde basın açıklaması gerçekleştirildi. Başkan Mekin Şahin yaptığı açıklamada, derneklerinin sekiz yıl önce bir araya gelen 221 sitenin sorunlarını kurumsal kimlikle dile getirmek için kurulduğunu, amaçlarının Arpaçbahşiş-Tömük- Kargıpınar Mahalle’sindeki sahil ve diğer yerleşim bölgelerinde insan yaşamını huzura taşıyacak hizmetlerin yapılmasını sağlamak olduğunu söyledi.

“DENİZ CANLILARINI DA ETKİLİYOR”

Yılların birikimiyle oluşmuş çok sorunları bulunduğunu anlatan Şahin, bunların başında merkezi arıtma sisteminin yapılmamış olmasının geldiğini söyledi. Bu sorunun Arpaçbahşiş-Tömük ve Kargıpınarı Mahallesinde yaşayanların yanında deniz canlılarını da etkilediğini belirtti.

Üç mahallede kışın 50 bin olan nüfusun yazın 600 binin üzerine çıktığını anlatan Şahin, “Parselasyon olarak baktıklarında 1.kısmın sahil yolu çevresini, 2., 3. ve 4. kısmın ise Mersin-Silifke yolu olan D-400 ile sahil yolu arasındaki yerleşim yerleri olduğunu söyledi.

1. kısımda olan sahil sitelerinin kendilerine ait arıtmaları çok basit yöntemlerle denize bağladığını vurgulayan Şahin, “2. kısımdakilerde aynı biçimdeki arıtmalarını dereler yada toprak altına verecek yöntemlerle çözmeye çalışıyor. 3. kısımdakiler ise açtıkları foseptik çukurlarına bu kanalizasyonu bırakıyor ve Büyükşehir Belediyesinden aldıkları vidanjor hizmetiyle çözümlemeye çalışıyor.
4. Kısımdakilerde foseptik çukurları açıyor. Ama o kısım hiç bir çözüm üretmeden zaman zaman ücretli alacağı hizmetle sorunu çözmeye çabalıyor” diye konuştu.

Bu çözüm yöntemlerinin hiç birinin yaşam ve çevresel denge adına doğru olmadığını belirten Şahin,  “Olması gerekenler yapılmadığı için her yeni yerleşim yeri kendine uyan çözüm üretmiştir. Bu çözümler ise gelecek yaşamı olumsuz etkilemektedir” dedi.

“ARITMALAR TIKANIYOR SULAR ASFALTA AKIYOR”

2022 yılında sıkıntıların had safhaya çıktığını belirten Şahin, 2. kısım yerleşim yerleri başta olmak üzere dolan arıtmalar tıkandığı için suların asfalt yollara aktığını söyledi. Yerleşimin getirdiği yoğunluk yüzünden Büyükşehir Belediyesinin vidanjor hizmetinde zaman zaman sıkıntı yaşandığı ve bu nedenle foseptik çukurların dolarak çevreyi rahatsız ettiğini anlatan Şahin, “Diğer bir husus, denizlerde 25 yıl önce yaşayan balık çeşitleri neredeyse yok olmuş. Özellikle kıyılara verilen arıtma sularındaki deterjan deniz diplerine inerek deniz canlı yaşamını sıkıntıya sokmuştur, sokmaya da devam etmektedir” diye konuştu.

“MERKEZİ ARITMA ŞART”

Sorunun çözümü için merkezi arıtma sisteminin yapılmasının şart olduğunu anlatan Şahin, “Mersin Büyükşehir Belediyesi geçmişte bu sorunu çözmek için proje yapmış. Uygulama başlatmış. Çeşmeli Mahallesine kadar merkezi arıtma sistemi yapılmış. Projede Kargıpınarı-Tömük- Arpaçbahşiş Bölgesi de var. Ancak seçimler ve ödeneksizlik nedeniyle üç mahalleyi içine alan merkezi arıtma sistemi imalatı yapılmamış. Yaptığımız araştırma sonunda, şu anki Büyükşehir Belediyesi yönetimi çalışmaları yeniden başlatmış. Ama sonuca ulaşılmamış” dedi.

0 0 0 0 0 0
  YORUMLAR

  En az 10 karakter gerekli

  Sıradaki haber:

  İnşaatta kafasına kalas düşen işçi öldü

  Hızlı Yorum Yap

  0 0 0 0 0 0
  Yazarlar
  Video
  Galeri

  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

  Diyalog Haber'e üye olun

  Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

  Diyalog Haber'e giriş yapın

  Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.