SON DAKİKA
 • BİST %
 • DOLAR %
 • EURO %
 • ALTIN %

Mersin’in başına bela olacak proje sessiz sedasız yapıldı!

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in ısrarla kentte yapmak istediği ilk ihalesi iptal olan Metro Projesi, ikinci kez ihaleye çıktı. Detayları kamuoyundan saklanan ve gizli yapılan ihalede verilen teklifler adeta dudak uçuklattı. Mersinli vatandaşlar ise duruma tepki göstererek Mersin’in geleceğini ipotek altına almayın diye duruma tepki gösteriyor.

Mersin’in ulaşım sorununu çözmek adına Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in hayata geçirmeyi planladığı metro projesi, Mersin’in başına bela olacak. Maliyeti sebebiyle hemen hemen tüm kentin karşı çıktığı projede ısrar eden Başkan Seçer, metro projesini de inat etmesi ile kentin geleceğini ipotek altına alacak. Daha önce 2 kez ihale aşamasında iptal edilen, son olarak yapılan 10 firmanın davet edildiği ihalede ise 1 firmanın teklif vermesi ile bir kez daha iptal edilen Metro Projesinin ihalesi sessiz sedasız bir biçimde bugün gerçekleştirildi. Daha önceki ihalede ön yeterlilik alan 10 firmanın davet edildiği ihaleye 4 firma teklif verdi. Verilen tekliflerdeki rakamlar ise dudak uçuklatan cinstendi.

İLK İHALE FİYASKO İLE SONUÇLANMIŞTI

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in Metro Projesinin İhalesi fiyasko ile sonuçlanmıştı. Neredeyse tüm kentin rantabıl olmadığı ve ekonomik olarak kentin geleceğini ipotek altına alacağından dolayı karşı çıktığı Metro projesinde ihaleye giren firmaların neredeyse tamamı teklif vermemişti. İhaleye ön yeterlilik alan 10 firmanın da katılması bekleniyordu. Ancak İhaleye 4 firma katılmıştı. 2 firma teşekkür edip teklif dahi vermediği ve geriye kalan 2 firmanın birinin teminat mektubu yetmediği için elendiği ihale son kalan firmaya mecburiyetten verilmişti. İhaleyi tek geçerli teklifle Doğuş İnşaat -Yapı Merkezi ortaklığına 3 milyar 758 milyon 620 bin TL teklif ile kalmıştı. Ancak Büyükşehir Belediyesi maliyetin yüksek olmasından kaynaklı bu ihaleyi iptal etmişti.

TEKLİFLER DUDAK UÇUKLATTI

Fiyasko ile iptal edilen son ihalede 2 milyar 400 milyon yaklaşık maliyeti tahmin edilen metro projesi için bugün bir kez daha sessiz sedasız ihale yapıldı. Önceki ihalede ön yeterlilik alan 10 firma bu ihaleye de davet edildi. Ancak ihaleye davet edilen 10 firmadan 4’ünün teklif verdiği öğrenildi. Dilingan Constructıon Int+Kiska-Kom İnş. ve Tic. A.Ş. İş Ortaklığı 3 milyar 379 milyon TL, Doğuş İnş. ve Tic. A.Ş. – Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi A.Ş. Ortak Girişimi: 3 Milyar 810 milyon TL,  Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.: 4 milyar 122 milyon TL teklif sunarken  Ziver İnşaat Taah. Mad. Turz. Paz.San.Tic. A.Ş.’nin zarfından teklif çıkmadı. İhalenin 3 milyar 190 milyon TL olarak belirlenen yaklaşık yapım maliyetine en yakın teklifi Dilingan Constructıon Int+Kiska-Kom İnş. ve Tic. A.Ş. İş Ortaklığı vermiş oldu.

İHALE GİZLENDİ

Daha önce Mersin’deki yerel televizyonlardan canlı olarak yayınlanan Metro Projesi ihalesi, bu sefer kamuoyundan gizlendi. Mersin’in geleceği için çok büyük önem arz eden ihaleye verilen rakamların gizlenmesi ve ihalenin adeta gizli kapaklı yapılması kafalarda soru işaretleri bıraktı.

MERSİN’İN GELECEĞİ İPOTEK ALTINA ALINIR

İhalede geçen rakamların Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından nasıl ne şekilde karşılanacağı da merak konusu. Ağır bir borç yükü altında olan belediyenin mevcut rakamlarda ihaleyi onaylaması, Mersin’in geleceğinin ipotek altına alınması demek olduğunu savunan vatandaşlar, maliyeti daha düşük ve rantabl projelerin hayata geçmesinin gerektiğini savunuyor. Üstelik açıklanan ihaledeki rakamlara vagon, durak v.s. gibi bazı kalemlerin bulunmaması, projenin maliyetinin daha fazla olması anlamı taşıyor.

0 0 0 0 0 0
  YORUMLAR

  En az 10 karakter gerekli

  Sıradaki haber:

  Ülkü Ocakları “Sıfır Atık Projesi” ile dereceye girdi

  Hızlı Yorum Yap

  0 0 0 0 0 0
  sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
  5.095.390

  VAKA

  4.894.024

  İYİLEŞME

  44.301

  ÖLÜM

  201.366

  AKTİF VAKA

  sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
  161.323.688

  VAKA

  97.214.701

  İYİLEŞME

  3.347.674

  ÖLÜM

  64.108.987

  AKTİF VAKA

  Yazarlar
  Video
  Galeri

  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

  Diyalog Haber'e üye olun

  Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

  Diyalog Haber'e giriş yapın

  Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.